http://zsgh.bytom.pl/projekty/erasmus/2015/erasmus_news1.jpg

 

RZYMSKA HISTORIA

Bazylika San Paulo - jedna z czterech bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Jest to miejsce pochówku świętego Pawła.

Koloseum - oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów – amfiteatr w Rzymie. Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188m z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów

Łuk triumfalny - budowla w kształcie monumentalnej, wolno stojącej bramy stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego. Przejście pod łukiem triumfalnym autora lub autorów zwycięstwa było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego.

Watykan - miasto-państwo. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej)

Fontanna di Trevi - najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem. Każdy kto tam się znajduję powinien wrzucić tam piniążka, dwa lub trzy.

Panteon w Rzymie - (miejsce poświęcone wszystkim bogom), to okrągła świątynia na Polu Marsowym. Od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

Forum Romanum - najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.

 

Il Margutta Ristor ARTE - Restauracja wegetariańska o nietuzinkowych, ale eleganckich wnętrzach. Znajduje się niedaleko Piazza di Spagna, przy Villa Borghese. W tygodniu warto skorzystać z wegetariańskiego

Freni e Frizioni - Do restauracji warto przyjść w czasie podawania aperitif, kiedy do zamówionego drinka dostajesz darmowe korzystanie ze szwedzkiego bufetu. Restauracja znajduje się na Zatybrzu.

Pastificio - Znajdującym się przy Piazza di Spagna w barze szybkiej obsługi znajdziesz bogaty wybór makaronów za mniej niż 5 EUR. Za 4 EUR dostaniesz jedno z dwóch dań oraz wodę i wino w cenie. Do dań na wynos nie są dodawane napoje. Bar otwarty jest codziennie od 13 do 15. 

Passaguai - Restauracja oferuje wyśmienite wina i smaczne jedzenie. Wybierać można wśród makaronów, risotto, sałatek, steków i wielu innych dań.. Restauracja znajduje się niedaleko Zamku Świętego Anioła.

Wigilia we Włoszech - We Włoszech w Wigilię nie znajdziemy na stole tradycyjnych potraw i specyfików, jednak kolacja jest bardziej wykwintna niż w zwykły dzień, spożywana w dodatku przy choince. Dużym zainteresowaniem cieszy się pasterka, którą wielu Rzymian często obchodzi na Placu Świętego Piotra, gdzie odsłaniana jest olbrzymia szopka.

Sylwester - Sylwestrowy wieczór Włosi spędzają najczęściej w domu ze znajomymi. Po kolacji udają się na rynek, aby obejrzeć pokaz sztucznych ogni i świętować nadejście Nowego Roku. Jeśli chodzi o sylwestrowe potrawy, mają one symboliczne znaczenie. I tak soczewica podawana ze świńską nogą nadziewaną mielonym mięsem ma zapewnić bogactwo, owoce morza - pomyślność i powodzenie, węgorz - płodność, a granat - powodzenie i wierność

Walentynki - jako dzień zakochanych, mają we Włoszech długą tradycję. W starożytnym Rzymie 15 lutego obchodzono Luperkalia, w czasie których oddawano cześć bogowi płodności Luperco. Ten pogański zwyczaj władze kościelne zamieniły na święto poświęcone św. Walentemu, biskupowi z Terni, który jako pierwszy udzielił ślubu osobom różnego wyznania. W 496 r. to on stał się opiekunem zakochanych. Walentynkowym zwyczajem we Włoszech jest kupowanie ukochanej osobie czerwonej bielizny.

Wielkanoc - W czasie świąt w wielu miejscach odbywają się procesje oraz misteria męki pańskiej. Włosi nie święcą pokarmów i w żaden szczególny sposób nie obchodzą Wielkiej Soboty. Jest to dla nich ostatni dzień przygotowań do uroczystego, niedzielnego obiadu, podczas którego spotykają się z rodziną. Podawane potrawy różnią się w zależności od regionu kraju, ale na stole nie powinno nigdy zabraknąć pieczonego mięsa (jagnięciny, baraniny lub cielęciny) z ziemniakami i smażonymi karczochami oraz jajek. Tradycyjnym wielkanocnym ciastem jest colomba.  Tego dnia dzieci dostają czekoladowe jajka, które ukrywają we wnętrzu zabawkę. W Wielkanocny Poniedziałek rodziny przygotowują kosze pełne jedzenia i wyruszają z nimi za miasto - do lasu, parku lub nad morze.