Słynni Polacy -Aleksander Wolszczan

Prestiżowy miesięcznik "Astronomy" umieścił Polaka w gronie 25 największych odkrywców wszech czasów, obok m.in. Newtona, Galileusza i innego torunianina - Mikołaja Kopernika.

Aleksander Wolszczan, astronom z Torunia, zasłynął na świecie jako odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego położonego niemal 1000 lat świetlnych od Ziemi. Wokół pulsara Wolszczan "wypatrzył" trzy planety, co zaskutkowało lawiną podobnych odkryć w następnych latach, a także nadzieją na znalezienie drugiej Ziemi.W szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter" już kilka dni temu - pojawiły się spekulacje , że Wolszczan jest wymieniany wśród głównych kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki. Aleksander Wolszczan pochodzi z Torunia, ale mieszka w Stanach Zjednoczonych (na stałe przeniósł się za granicę w czasie stanu wojennego w 1982 r.). Od 1992 r. pracuje jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanu Pensylwania, prowadzi też wykłady na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.Swojego przełomowego odkrycia Wolszczan dokonał w 1990 roku - w gwiazdozbiorze Panny znalazł pulsar, który nazwał PSR 1257+12. Pulsary to szybko obracajšce się gwiazdy neutronowa nazywane kosmicznymi latarniami morskimi. W toku badań okazało się, że wokół pulsara krążą planety. Były to trzy pierwsze odkryte planety poza naszym Układem Słonecznym.
Odkrycie zostało oficjalnie zaprezentowane w 1992 roku i opublikowane w "Nature". Wtedy o nim usłyszał cały świat. Odkrycie Polaka zainspirowało naukowców do dalszych poszukiwań - od 1992 r. astronomowie znaleŸli już ok. 250 obcych planet (a na początku tego roku odkryto podobny do naszego układ planetarny). W lutym 2005 r. ogłosił, że wraz z Maciejem Konackim odkrył jeszcze czwartą planetę w tym układzie. W maju 2007 roku wraz z grupš polskich astronomów kierowaną przez Andrzeja Niedzielskiego odkrył planetę HD 17092 b krążącą wokół gwiazdy HD 17092.