Informatyka

Temat: Grafika komputerowa w praktyce - panorama

Grafika rastrowa (potocznie bitmapa) – prezentacja obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym. W systemach komputerowych grafika rastrowa jest przechowywana w sposób skompresowany (stratnie lub bezstratnie) albo nieskompresowany w wielu formatach plików graficznych.


GIMP – to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.
Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.Pobieranie programu...


Ćwiczenie

Wykorzystując możliwości grafiki wielowarstwowej, połącz te zdjęcia, tworząc panoramę przedstawiającą tę unikatową górę. Spróbuj wykonać samodzielnie to zadanie. Jeśli napotkasz jakieś problemy, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.

Czy wiesz, na co należy zwrócić uwagę, łącząc te fragmenty? Pamiętaj, że każdy z nich powinien być umieszczony na innej warstwie.
Popatrz, jak powinien wyglądać efekt twojej pracy.



Jeśli chcesz wykonać podobny fotomontaż (panoramę), pobierz zdjęcia.



Każde powyższe zdjęcie posiada rozdzielczość 1500px x 1440px.

Wiedząc, że fragmenty poszczególnych zdjęć muszą być na osobnych warstwach, spróbuj wykonać ten fotomontaż samodzielnie. Jeśli masz wątpliwości lub problemy z wykonaniem zadania, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.

Wskazówka - pokaż wyjąsnienie
Podczas wykonywania tego zadania zwróć uwagę na następujące operacje:
  1. Każdy z plików otwórz w programie graficznym. Sprawdź szerokości poszczególnych fotografii.
  2. Utwórz nowy plik o szerokości równej co najmniej wielokrotności szerokości wszystkich otwartych zdjęć.
  3. Skopiuj zdjęcia do nowego pliku, pamiętając, aby każde z nich było w oddzielnej warstwie.
  4. Przesuń zdjęcia w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one obraz całej góry.
  5. Skoryguj perspektywę zdjęć, aby kolejne zdjęcia tworzyły ciągły obraz (zwróć uwagę, aby między zdjęciami nie było niepotrzebnych przesunięć).
  6. Skoryguj oświetlenie i nasycenie kolorów w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one jednolity obraz (zwróć uwagę, aby między poszczególnymi zdjęciami nie było widać różnic kolorystycznych). Wykorzystaj do wykonania tych operacji, między innymi, polecenia: Balans kolorów, Barwa i nasycenie, Jasność i kontrast.
  7. W wybrany przez siebie sposób, scal warstwy.
  8. Wykadruj zdjęcie, eliminując puste przestrzenie powstałe w wyniku zmiany perspektywy. (wykorzystaj w tym celu narzędzie Kadrowanie).
  9. Zapisz zdjęcie w wybranej lokalizacji.





Powinieneś umieć:

  • sprawnie posługiwać się warstwami w kontekście wycinania, przesuwać i wklejać fragmenty grafiki

  • objaśniać rolę stosowania warstw w procesie komponowania grafiki w edytorach

  • sprawnie i precyzyjnie posługiwać się narzędziami edytorskimi, w tym zaznaczaniem