Informatyka

Temat: Usługi e-learningowe

Netykieta – "sieć" i etiquette (fr.) – "formy zachowania się") – zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci (ang. net).
Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest dokładnie skodyfikowana, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób łamiących te zasady, jednak uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np.: zgłoszenie nadużycia do działu abuse i odcięcie "niegrzecznego" osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora.
Zasady netykiety wynikają wprost z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem niemożliwych do ujęcia w standardy ograniczeń technicznych wynikających z natury danej usługi Internetu.


Usługi komunikowania się w sieci:
  1. WWW - World Wide Web
  2. Poczta elektroniczna (e-mail)
  3. Chat (na stronie WWW)
  4. Komunikatory (jako aplikacje)
  5. Forum internetowe
  6. FTP - protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny typu klient-serwer

Podręczny słowniczek internetowy

E-book E-book (także: eBook, książka elektroniczna lub publikacja elektroniczna), e-książka – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4[potrzebne źródło] czy palmtop).


Poczta elektroniczna
Dzięki poczcie elektronicznej możemy bardzo szybko i bardzo tanio porozumiewać się z innymi ludźmi. Zamiast wrzucać list do skrzynki i czekać, aż zostanie dostarczony adresatowi, po prostu wpisujemy go i wysyłamy za pomocą programu pocztowego.

Aby korzystać z poczty elektronicznej, musimy mieć konto poczty elektronicznej. Konta te mogą być darmowe lub płatne. Konta darmowe oferują zarówno serwisy zagraniczne, takie jak GMail, Hotmail czy Yahoo, jak i polskie, takie jak Onet, Wirtualna Polska, Polbox, O2 czy Hoga. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z darmowych kont wiąże się zazwyczaj z otrzymywaniem różnych reklam, częstsze są również awarie i opóźnienia. Dlatego wiele osób wybiera konta płatne - czy to okresowo czy dożywotnio.


Aby wysyłać i odbierać listy, musimy znać cztery rzeczy:
  1. Nazwę serwera służącego do wysyłania poczty (SMTP), np. polbox.com
  2. Nazwę serwera służącego do odbierania poczty (POP3 lub IMAP), np. polbox.com
  3. Własną nazwę użytkownika, np. joasia
  4. Nasze hasło, np. 0BaRtEk
Informacje te powinniśmy wpisać w odpowiednie miejsce w programie pocztowym. Pamiętajmy, że swojego hasła nie wolno nam nikomu przekazywać. Jeśli bowiem ktoś zdobędzie nasze hasło, będzie mógł czytać i kasować nasze listy. Coraz popularniejsze staje się przeglądanie listów prosto ze strony internetowej (bez programu pocztowego).

Adres skrzynki internetowej składa się z nazwy użytkownika, znaku @ (małpy) oraz nazwy serwera (adresu IP lub nazwy DNS np. o2.pl) np. uzytkownik@serwer.pl

Do listu możemy dołączać załączniki. Załącznikami mogą być jakiekolwiek pliki - z tekstem, grafiką czy dźwiękiem. Powinniśmy pamiętać że wysyłanie dużych plików może trwać dużo czasu.


Zadanie do wykonania


Uwaga!!!
Jeżeli nie posaidacie Worda z pakietu Office, można zainstalować darmowy pakiet biurowy LibreOffice, który można ściągnąć z linku https://pl.libreoffice.org

Powinieneś umieć:

  • Bezpiecznie posługiwać się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystać z sieci komputerowej.

  • Przestrzegać zasad n-etykiety i norm prawnych.

  • Wykorzystywać technologie komunikacyjno-informacyjne do komunikacji.

  • wymienić wady i zalety nauki przez Internet

  • omówić zasady pracy na platformie e-learningowej zaplanować i wziąć czynny udział w szkoleniu online