Informatyka

Temat: Praca na warstwach

Grafika rastrowa (potocznie bitmapa) – prezentacja obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym. W systemach komputerowych grafika rastrowa jest przechowywana w sposób skompresowany (stratnie lub bezstratnie) albo nieskompresowany w wielu formatach plików graficznych.


GIMP – to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.
Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.Pobieranie programu...


Ćwiczenie

Wykonaj fotomontaż złożony z fragmentów kilku fotografii. Samodzielnie dobierz własne zdjęcia. Proponuję Ci wykonanie fotomontażu złożonego z widoku gór, zdjęcia konia islandzkiego i powielonego kilkakrotnie zdjęcia ptaka.



Jeśli chcesz wykonać podobny fotomontaż, pobierz zdjęcia.



Wiedząc, że fragmenty poszczególnych zdjęć muszą być na osobnych warstwach, spróbuj wykonać ten fotomontaż samodzielnie. Jeśli masz wątpliwości lub problemy z wykonaniem zadania, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.

Wskazówka - pokaż wyjaśnienie
Aby zaprojektować fotomontażu zapoznaj się z instrukcją:
  1. Otwórz pliki przedstawiające góry, konia i ptaka.
  2. Zaznacz konia, skopiuj go do schowka i wklej do pliku prezentującego góry. Obraz konia zostanie wklejony na nową warstwę.
  3. Za pomocą gumki usuń niepotrzebne tło wklejone wraz z obrazem konia. Najpierw użyj twardej gumki o dużej średnicy, by usunąć duże obszary tła, na którym znajduje się zdjęcie konia. Zmień parametry gumki, to znaczy zmniejsz jej średnicę i twardość, gdy będziesz usuwać tło tuż przy obrazie konia. Warto powiększyć obraz w momencie usuwania tła w miejscu, gdy scala się ono z obrazem konia, np. z jego grzywą.
  4. Przesuń konia według własnego uznania do wybranego przez ciebie fragmentu zdjęcia gór. Zwróć uwagę, że koń nie ma części nóg, gdyż były one zakryte trawą. Z tego powodu należy umieścić konia w takim miejscu, aby wydawało się, że kopyta konia są pod skałami i kamieniami.
  5. Analogicznie skopiuj i wklej kilkakrotnie obraz ptaka. Możesz skorzystać z funkcji skalowania, aby zmodyfikować wygląd każdego wklejonego ptaka.
  6. Połącz warstwy.
  7. Gotowy fotomontaż zapisz w wybranej lokalizacji.
Zobacz film przedstawiający, w jaki sposób powstaje fotomontaż.






Powinieneś umieć:

  • omówić podstawowe zasady pracy na warstwach

  • wymienić formaty plików graficznych i ich zastosowanie

  • wykorzystywać warstwy w grafice rastrowej, w tym tworzyć napis z efektem przesunięcia, napis na tle obrazka i animację w formacie GIF