Informatyka

Temat: Projektowanie infografiki

Infografika – (grafika informacyjna) – graficzna wizualizacja informacji, danych i wiedzy, zaprojektowana tak, by przekazywać odbiorcom złożone dane w przystępny i jasny sposób. Proces tworzenia infografiki nazywamy wizualizacją danych, projektowaniem informacji.


Kiedy warto tworzyć infografiki?
Infografiki przydają wszędzie tam, gdzie chcemy: Przykłady infografiki.

Infografiki – porównania. Idealnie sprawdzają się podczas wyszczególniania cech produktów, marek czy sposobów działania oraz odnoszenia ich do postaw reprezentowanych przez konkurencję. Mogą przyjmować postać prostych tabelek wzbogaconych o symbole i formy graficzne. Często w bardziej lub mniej finezyjny sposób ukazują różnice porównywanych aspektów czy efekty metamorfoz (popularne przed/po).


Infografiki – mapy. Tam, gdzie geolokalizacja ma istotne znaczenie, infografika w formie mapy sprawdzi się znakomicie. Zamiast listy z wypisanymi filiami przedsiębiorstwa, można nanieść je na mapę, dołączyć wizualne charakterystyki każdej z nich i voila – otrzymujemy ciekawą infografikę zawierającą konkretne informacje.


Infografiki – osie czasu. Pozwalają przedstawiać wiadomości w sposób chronologiczny, akcentując czasowe następstwa poszczególnych zdarzeń. Świetnie nadają się na przykład do ukazania historii przedsiębiorstwa, aktualnych założeń konkretnej marki oraz planowanych inwestycji. Na osi czasu z łatwością wyeksponujesz takie cechy firmy jak innowacyjność, podążanie za nowatorskimi trendami, konkurencyjność czy przewidywanie potrzeb klientów.


Infografiki – procesy. I nie chodzi tu bynajmniej o wielkie procesy dziejowe czy historyczne. Wręcz przeciwnie. Infografiki lubią prostotę, dlatego jeśli chcesz za ich pomocą przedstawić długotrwałe, wieloetapowe procesy zachodzące w firmie, podziel je na mniejsze części. Materiały wizualizujące procesy powinny charakteryzować się klarownością i umiarkowaniem w kwestii liczby przekazywanych informacji. To znakomity sposób, by przedstawić poszczególne etapy rekrutacji na dane stanowisko.


Infografiki liczbowe. Przedstawiają statystyki, wykresy, dane matematyczne. Ich siła polega na zwięzłości, konkrecie, skrótowości. Są proste, co nie znaczy, że można przejść obok nich obojętnie. Niebanalne ikonki oraz ciekawa forma graficzna mogą sprawić, że cyfry nabiorą charakteru.


Infografiki – postacie. Chodzi o nadawanie cech ludzkich zwierzętom czy przedmiotom. Tworząc charakterystycznego bohatera (bądź anty-bohatera), na przykład osobę spędzającą sporo czasu w centrach handlowych, obładowaną zakupami, kupującą mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, a co za tym idzie, nieustannie wyrzucającą sterty śmieci, można zwrócić uwagę odbiorców na przesadny konsumpcjonizm, przyczyniający się do degradacji środowiska naturalnego oraz przedstawić ideę „zero waste” nawołującą do zmiany sposobu życia na bardziej oszczędny. Innym sposobem kreacji bohatera infografik jest umieszczenie w ich centrum potencjalnej grupy docelowej. Dzięki takiemu zabiegowi odbiorca może zidentyfikować się z postacią widniejącą na grafice oraz bliżej się nią zainteresować.


Crazy infografiki. To te najbardziej zaskakujące, zabawne, szalone, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii. Nie pozwól jednak, by oryginalna forma przysłoniła konkretną treść. Ciekawa wizualizacja nie obroni się sama, jeżeli nie będzie reprezentowała sobą nic, prócz interesującej otoczki.


Ćwiczenie

Wykorzystując program Inkscape utwórz infografikę przedstawiająca jeden z poniższych tematów:
  1. Bezpieczeństwo logowania

  2. Przestrzegaj praw autorskich

  3. Przestrzegaj netykiety

  4. Zabezpieczaj się w sieci (https, firewall)

  5. Bezpieczne zakupy w sieci

Pracę proszę przesłać w formacie pliku Inkscape z nazwą wybranego tematu.


Inkscape – darmowy program do tworzenia grafiki wektorowej, stworzony w ramach projektu GNU. Pozwala na tworzenie przede wszystkim symboli, znaków towarowych i logotypów produktów/firm/stowarzyszeń oraz tworzenie ikon czy postaci komiksowych. Pobieranie programu...


Powinieneś umieć:

  • przedstawić historię rozwoju infografiki oraz jej najnowsze trendy

  • omówić funkcje infografiki

  • omówić zasadę czterech kroków

  • tworzyć prostą infografikę

  • ocenić infografikę własną i innych uczniów