Informatyka

Temat: Spersonalizowana e-mapa. Pozyskiwanie danych GPS

GPS (Global Positioning System) – to amarykański system nawigacji satelitarnej obejmujący swym zasięgiem całą kulę ziemską. Służy m.in. do wyznaczania pozycji geograficznej (długość, szerokość geograficzną oraz wysokość elipsoidalną). System jest ogólnodostępny, z jego usług może korzystać każdy - wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS.


Gdzie ja jestem? Dokąd mam iść? Posiadanie GPSa jest fantastyczne. Pliki systemu informacji geograficznej sprawiają, że możesz korzystać z tych danych. Pliki GIS zawierają mapy, zapisują trasy oraz rejestrują punkty orientacyjne.
Niezwykle korzystną funkcją jest możliwość przenoszenia plików pomiędzy urządzeniami GPS a komputerem. Popularne rozszerzenia to .KML, .ADF i .MXD.

Jak sprawdzić, gdzie zdjęcie zostało zrobione na podstawie geotagów

Geotagowanie to funkcja aparatów i smartfonów, dzięki którym we właściwościach zdjęcia zapisywane są dane GPS. Wskazują one dokładne położenie miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane. Większość portali społecznościowych automatycznie czyści tego typu dane w momencie udostępnienia fotografii znajomym. Jeśli jednak dostaliśmy oryginalne pliki ze zdjęciami, to dane geotagowania najprawdopodobniej są wciąż zachowane, zakładając, że osoba robiąca zdjęcie ich nie wyczyściła. Zobaczmy, jak je odczytać i jak namierzyć miejsce, w którym zdjęcie zostało zrobione.
Informacje o położeniu są zapisywane jako część metadanych, które zawierają również takie szczegóły, jak model aparatu, ustawienia ogniskowej itp. Odczytanie ich jest dość proste – wystarczy, że w Windowsie klikniemy prawym przyciskiem myszy na zdjęciu zawierającym dane GPS i wejdziemy do „Właściwości”. Następnie udajemy się do zakładki „Szczegóły”.



W systemie MacOS kliknij prawym przyciskiem myszy plik obrazu (lub Control + kliknij go), a następnie wybierz "informacje." Zobaczysz współrzędne szerokości i długości geograficznej w sekcji "Więcej informacji".



Przejdź do Map Google -> link do Google Maps

Przechodzimy do map Google, a następnie wpisujemy w odpowiednim formacie współrzędne geograficzne do wyszukania. Windows prezentuje je w formacie DMS, czyli Stopnie; Minuty; Sekundy dla szerokości i długości.
Do wyszukiwarki w Mapach Google wpisujemy je w taki sposób, najpierw podając szerokość, potem długość geograficzną: 50°21'06.8"N 18°55'22.2"E


Powinieneś umieć:

  • wymienić formaty plików przechowujących dane GPS

  • odczytać i zapisać geotagi we właściwościach zdjęcia

  • tworzyć spersonalizowaną mapę

  • pobrać dane statystyczne z ogólnodostępnych portali

  • importować dane do arkusza