Informatyka

Temat: Tworzenie bazy danych - łączenie tabel i tworzenie raportów.

Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych.

Tworzenie bazy danych
Utworzymy bazę danych, składającą się z jednej tabeli, w której będziemy przechowywali dane o filmach.
Istnieje szereg programów do tworzenia relacyjnych baz danych, takich jak phpMyAdmin, Access, phpPgAdmin, SQLiteStudio, EMS SQL Manager for MySQL oraz wiele innych, z interfejsem w języku polskim lub angielskim. Jednym z nich jest program zarządzający bazą danych SQLiteStudio na licencji otwartej, który można pobrać ze strony sqlitestudio.pl.

Bardzo ważną cechą charakteryzującą tabele w bazie danych jest to, że każde z pól występujące w tabeli ma ściśle określony typ danych. Typy danych poznaliście już na zajęciach z programowania. W naszym przykładzie zostały użyte trzy typy danych: W poniższej animacji został przedstawiony sposób tworzenia bazy danych Filmy zawierającą tabelę Opis_filmu.
Tabela „Opis_filmu” zawiera pola danych: Utworzona baza danych jest pusta. Możemy utworzyć wiele baz danych, ale pracować możemy tylko z jedną bazą danych. Tworzenie bazy danych w SQLiteStudio - spakowana wersja programu do ściągnięcia



W interfejsie użytkownika wykorzystywanej przez was aplikacji można modyfikować pola tabeli w bazie danych, czyli jej strukturę. Interfejs użytkownika umożliwia również dodawanie i modyfikację danych. Dodawanie danych może być realizowane za pomocą widoku tabeli lub widoku formularza. Zwykle dane wprowadzane są za pomocą widoku formularza. W programie SQLiteStudio nie można modyfikować widoku formularza. W niektórych programach do tworzenia i obsługi baz danych można projektować własne formularze.

W aplikacji SQLiteStudio w zakładce dane można wprowadzać dane bezpośrednio do tabeli.

Przy tworzeniu tabeli w bazie danych konieczne jest podanie jej nazwy oraz nazw pól tabeli wraz z typem danych, jakie będą tam zapisywane. Sposób tworzenia tabel w różnych programach może być odmienny, ale zawsze będą wymagane podane wcześniej informacje. Podczas tworzenia nazw pól w tabeli bazy danych należy unikać nazw, w których występują spacje oraz polskie znaki diakrytyczne.


Ćwiczenie do wykonania:
W programie SQLiteStudio utwórz bazę danych Filmy zawierającą tabelę Opis_filmu z następującymi polami: Do wykonania ćwiczenia użyj ściągniętego programu z linku powyżej.

Powinieneś umieć: