Informatyka

Temat: Tworzenie bazy danych - wprowadzanie danych, interaktywne raporty.

Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych.

Tworzenie bazy danych
Utworzymy bazę danych, składającą się z jednej tabeli, w której będziemy przechowywali dane o filmach.
Istnieje szereg programów do tworzenia relacyjnych baz danych, takich jak phpMyAdmin, Access, phpPgAdmin, SQLiteStudio, EMS SQL Manager for MySQL oraz wiele innych, z interfejsem w języku polskim lub angielskim. Jednym z nich jest program zarządzający bazą danych SQLiteStudio na licencji otwartej, który można pobrać ze strony sqlitestudio.pl.

Operacje na bazie danych

Algorytm tworzenia i użytkowania bazy danych jest następujący: Ostatnie pozycje przedstawionego algorytmu wykonywane są cyklicznie. Do bazy danych dopisywane są kolejne dane, następuje modyfikacja już wprowadzonych danych, tworzone są i wykonywane zapytania oraz prezentowane wyniki.

Wprowadzanie danych Wprowadzanie danych do bazy danych można realizować w różny sposób. Najłatwiejszym sposobem jest zaimportowanie(pobranie) danych z istniejących źródeł danych, bezpośrednio do tabel bazy danych. Dane zostaną zaimportowane z pliku z rozszerzeniem csv, w którym zapisane zostały dane o filmach. Plik z danymi możesz pobrać tutaj (plik filmy_wybrane.csv).

Po zaimportowaniu danych widok tabeli Opis_filmu będzie następujący:




Ćwiczenie do wykonania:
1. W programie SQLiteStudio utwórz bazę danych Filmy zawierającą tabelę Opis_filmu z następującymi polami: lub skorzystaj z bazy utworzonej na poprzedniej lekcji

2.Zaimportuj plik wsadowy csv do bazy z danych
3.Sprawdź poprawność zaimportowanych danych.

Do wykonania ćwiczenia użyj ściągniętego programu SQLiteStudio - spakowana wersja programu do ściągnięcia


Podstawowym sposobem komunikacji z bazą danych jest użycie języka SQL (ang. Structured Query Language). Język SQL jest wykorzystywany przez oprogramowanie instalowane na serwerach, komputerach, ale również do wykonywanych za pomocą przeglądarki internetowej modyfikacji danych i realizacji zapytań.
W celu wprowadzania danych do tabeli bazy danych wykorzystuje się instrukcje języka SQL w postaci:

INSERT INTO TABLE_NAME [ (col1, col2, col3,...colN)] VALUES (value1, value2, value3,...valueN);

gdzie col1, col2, ... - oznaczają pierwsze i drugie pole w tabeli, a value1, value2, ... oznaczają wartości, które zostaną zapisane w rekordzie w tych kolumnach (polach).

Dodamy szczegółowe dane na temat filmu do tabeli Opis_filmu. Program napisany w języku SQL będzie miał następującą składnię:

INSERT INTO Opis_filmu (Rezyser, Tytul , Gatunek, Data, Ocena) VALUES ( 'Jan Jakub Kolski', 'Serce, Serduszko' , 'Dramat', '2014‑11‑21', 5.6)
INSERT INTO Opis_filmu VALUES ('Luc Besson', 'Leon zawodowiec' , 'Dramat', '1994‑09‑14', 8.2);

Przedstawione powyżej instrukcje w języku SQL umożliwiają dodanie kolejnych dwóch rekordów do tabeli Opis_filmu. Zauważyliście zapewne, że składnia tych instrukcji jest nieco inna. W punkcie pierwszym zastosowano pełną składnię polecenia INSERT , w punkcie drugim zastosowano uproszczoną składnię.


Dodawanie rekordów w bazie danych



Powinieneś umieć: