@zsghbytom
  • pic1
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
Do wakacji zostało 56 dni 
sukcesy uczniów
nasze projekty
nasi partnerzy
translate
41-902 Bytom, ul. Żeromskiego 26, tel/fax: +48 32 2813841, sekretariat@zsgh.bytom.pl



plan lekcji


dziennik

Bookcrossing02-06-2020 13:36:46
Uwaga! Ze względu na panującą epidemię Fundacja Bookcrossing Polska nie zaleca prowadzenia bookcrossingu!
1. Co to jest bookcrossing?
Bookcrossing jest to nieodpłatne przekazywanie przeczytanych przez siebie książek poprzez pozostawienie ich w miejscach publicznych lub w miejscach do tego utworzonych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing ma za zadanie popularyzowanie czytelnictwa w formie zabawy, pozytywnej działalności na rzecz innych - jest to niejako ruchoma biblioteka bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Bookcrosserzy (ludzie uprawiający bookcrossing) tłumacząc swoją ideę wyjaśniają, że książki nie lubią być więzione w domach na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. 

2. Historia bookcrossingu
Autorem idei bookcrossingu, która narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych jest programista komputerowy Ron Hornbaker, to on swój pomysł nazwał bookcrossingiem (książką w podróży). W marcu 2001 roku wyrażenie bookcrossing trafiło do słownika Oxfordu. W Polsce idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku. Z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego uruchomiono portal www.bookcrossing.pl. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce w czerwcu obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi.

3. Trochę naszej szkolnej historii
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy Radosławy Misiołek oraz Bożeny Jakimko po raz pierwszy Święto Wolnych Książek zostało zorganizowane w 2007 roku, w bibliotece powstała półka bookcrossingowa czynna do dnia dzisiejszego. W 2009 roku uczennice z Klubu Miłośników Książek prowadzonego przez nauczyciela bibliotekarza R. Misiołek zorganizowały, wraz z nauczycielem bibliotekarzem B. Jakimko, happening "Uwolnij Książkę!" zostawiając na ulicach Bytomia zebrane wcześniej od uczniów powieści, poezje, książki dla dzieci i młodzieży. W następnych latach, nauczyciele bibliotekarze R. Misiołek i B. Jakimko postanowiły zostawiać zebrane wcześniej książki w konkretnych miejscach, łącząc propagowanie czytelnictwa z akcją charytatywną. Dotychczas, książkami zbieranymi w ramach bookcrossingu, wsparliśmy bytomski oddział Towarzystwa św. Brata Alberta, Dom Pomocy Społecznej, Areszt Śledczy, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu zostawiając te książki pacjentom i użytkownikom wspomnianych placówek. O naszych akcjach bookcrossingowych pisano w Życiu Bytomskim, w Informatorze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach - Filia w Bytomiu, na stronie internetowej Aresztu Śledczego w Bytomiu, w Biuletynie Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom za współpracę przy uwalnianiu książek, a wcześniej zbieraniu książek do ich uwalniania. W tym roku szkolnym, ze względu na panującą epidemię, tak, jak wszystkie masowe imprezy i ta została zawieszona na lepsze czasy.
R. Misiołek, B. Jakimko    

aktualna galeria
spacer po ZSGH
strona zawodowa
gazetka zsgh
office 365
english films
hotspot zsgh
certyfikaty
biuletyn
rodo
twoje ip
3.144.248.24
 Copyright® ZSGH Bytom
 Design by Olin
stat4u stat4u Od 1 listopada 2004 stronę odwiedzano 37936892 razy.
Obecnie: 19 gości online 
wróć do górę