@zsghbytom
  • pic1
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
  • pic2
Do końca wakacji zostało 43 dni 
rekrutacja
sukcesy uczniów
nasze projekty
nasi partnerzy
translate
41-902 Bytom, ul. Żeromskiego 26, tel: +48 32 2813841, sekretariat@zsgh.bytom.plplan lekcji


dziennik
MŁODZIEŻOWA
AKCJA OBYWATELSKA
20 LAT WSPÓLNIE
"20 LAT WSPÓLNIE" to kampania edukacyjna prowadzona w ramach Roku Historii Najnowszej - inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Celem Akcji jest upamiętnienie 20 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce, która przypada 27 maja tego roku. Organizatorem Akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspierane przez Ministra Edukacji Narodowej, inicjatora ogłoszenia roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej, a także przez ogólnopolskie i regionalne organizacje samorządów terytorialnych.

Głównym założeniem akcji "20 lat wspólnie" jest przeprowadzenie przez grupy uczniów wywiady ze starszymi członkami rodzin, sąsiadami i innymi mieszkańcami pamiętającymi czasy przed 1990 rokiem, rozmawiając na temat zmian, jakie zaszły i zachodzą w ich miejscowości przez ostatnie dwie dekady, dzięki działalności samorządu. Uzupełnieniem wywiadów będzie zebrana przez uczniów dokumentacja fotograficzna poświęcona sytuacji gminy i osiągnięciom samorządu.

W ramach przypadającej w tym roku 20. rocznicy pierwszych wyborów samorządowych Miasto Bytom przystąpiło do udziału w Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej pn. "20 LAT WSPÓLNIE" i zostało lokalnym Partnerem tej akcji.
Jedną z inicjatyw obchodów jest ogłoszony przez Urząd Miasta w Bytomiu konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pn. "Początki samorządności w Bytomiu. Od porozumień sierpniowych do III Rzeczpospolitej Polskiej".

Konkurs podzielony został na trzy kategorie:
  • konkurs w kategorii plakat,
  • konkurs w kategorii wywiad z przedstawicielami ruchu wolnościowego,
  • konkurs w kategorii film paradokumentalny.
Konkurs ma na celu przede wszystkim utrwalenie pamięci narodowej z okresu najnowszej historii Polski, pobudzenie wśród młodzieży aktywności obywatelskiej, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za losy "Małej Ojczyzny", rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz łączenia faktów, wydarzeń w związki przyczynowo - skutkowe, kształtowanie postaw patriotycznych na przykładzie biografii uczestników ruchu wolnościowego, wzmocnienie identyfikacji ze środowiskiem lokalnym, uświadomienie, że ludzie żyjący w ich środowisku brali udział w kształtowaniu historii naszego miasta i regionu oraz uświadomienie znaczenia jednostki w tworzeniu historii.
Uczennice naszej szkoły Ania Pluszczyk i Kasia Łoś z klasy III H1 przeprowadziły wywiad z posłem PiS, Wojciechem Szaramą, uczestnikiem Ruchu Wolnościowego i radnym I kadencji Rady Miasta w Bytomiu.

Poniżej prezentujemy wywiad oraz zdjęcia.

   

Tekst wywiadu z Wojciechem Szaramą

Galeria zdjęć z tamtych lataktualna galeria
spacer po ZSGH
strona zawodowa
gazetka zsgh
office 365
english films
hotspot zsgh
certyfikaty
biuletyn
rodo
twoje ip
44.211.31.134
 Copyright® ZSGH Bytom
 Design by Olin
stat4u stat4u Od 1 listopada 2004 stronę odwiedzano 39798154 razy.
Obecnie: 14 gości online 
wróć do górę