@zsghbytom
 • pic1
 • pic2
 • pic2
 • pic2
 • pic2
 • pic2
 • pic2
Do wakacji zostało 26 dni 
rekrutacja
sukcesy uczniów
nasze projekty
nasi partnerzy
translate
41-902 Bytom, ul. Żeromskiego 26, tel/fax: +48 32 2813841, sekretariat@zsgh.bytom.plplan lekcji


dziennikMiędzynarodowy Projekt
Współpracy Szkół  
Comenius.


W bieżącym roku szkolnym w ramach Programu Life Long Learning rozpoczęliśmy realizację Międzynarodowego Projektu Współpracy Szkół - Comenius. Temat naszego projektu to "MOJA MAŁA FIRMA - HOTEL LUB PENSJONAT".
Współpracujemy ze szkołami z Portugalii, Turcji i Danii. W dniach 24.11.- 28.11.2008 będziemy gościli w naszej szkole reprezentację krajów partnerskich. W Projekcie będziemy wspólnie tworzyć symulacyjną firmę "Nasz Własny Mały Biznes". Grupa będzie pracować wspólnie wykonując różne zadania związane z hotelarstwem i gastronomią. Główne cele projektu to: kształtowanie inicjatywy i przedsiębiorczości, podnoszenie kompetencji w zakresie używania języka obcego, rozwijanie umiejętności informatycznych, rozbudzanie i wzmacnianie kreatywności i innowacyjności, pokonywanie barier niedostosowania społeczno - ekonomicznego.
Nasz Projekt, który potrwa 2 lata, będzie promował różnorodność kształcenia praktycznego poprzez urozmaicenie praktycznej edukacji zawodowej na poziomie szkoły średniej.
Konferencja "Udział szkół I placówek w programie Comenius I Leonardo da Vinci w roku 2011" i targi jako przykłady dobrej praktyki realizacji projektów.
W dniu 28 października 2010 Śląskie Kuratorium Oświaty zorganizowało konferencję na temat realizacji projektów w ramach Programu Life Long Learning. Spotkanie było podzielona na dwie części - konferencja dla szkół, które nie brały jeszcze udziału w programie oraz targi - przykłady dobrej praktyki szkół, które realizowały projekty w latach ubiegłych. Nasza szkoła została zaproszona do udziału w targach, na których prezentowała zrealizowany Projekt 'My own small business - the hotel or boarding house'. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy wypracowane produkty oraz zrealizowane zadania Projektu.   Mieliśmy także okazje podzielić się swoim doświadczeniem ze szkołami o podobnym profilu, które chcą także wziąć udział w programie w przyszłości. Oglądaliśmy także inne stoiska i rozmawialiśmy z przedstawicielami szkół, które realizowały projekty szukając inspiracji do dalszych działań w ramach przyszłych partnerstw międzynarodowych. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i poszukiwania nowych pomysłów do realizacji projektów w przyszłości.


Druga wizyta w Danii
Kontynuując realizację Projektu Comenius przedstawiciele naszej szkoły, w dniach 14 - 21 lutego 2010r. wzięli udział w wizycie projektowej w Danii. W wyjeździe uczestniczyły cztery osoby: Pani Dyrektor Małgorzata Niewrzela, nauczyciel języka angielskiego Pani Katarzyna Drabik oraz uczniowie: Katarzyna Łoś(z klasy 3H1), Paweł Klimczak i Łukasz Redka (z klasy 2H1). Uczniowie przygotowali prezentację materiałów do kalendarza - propozycję przepisów na typowe potrawy polskie. Podobne prezentacje zostały także przygotowane przez przedstawicieli pozostałych szkół biorących udział w Projekcie. Pracę nad kalendarzem uczniowie kontynuowali podczas wizyty. Zorganizowane zostały także zajęcia podczas, których grupa projektowa uczyła się zwrotów w językach wszystkich krajów partnerskich. W trakcie spotkania w Odense dokonano ewaluacji dotychczasowych działań oraz zaplanowano działania na kolejne spotkanie w Polsce. Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję pogłębić zawarte wcześniej przyjaźnie. Gospodarze umożliwili wszystkim uczestnikom poznanie typowej kuchni duńskiej oraz zwyczajów kraju goszczącego. Wizyta była również okazją do dalszego doskonalenia umiejętności językowych oraz praktycznych - wspólne przygotowywanie wybranych posiłków w szkole. Organizatorzy umożliwili także zwiedzanie ciekawych miejsc turystycznych - portowego miasta Ribe oraz zamku Broholm. Comenius - Druga wizyta w Turcji
Zgodnie z kalendarzem realizacji Projektu Comenius przedstawiciele naszej szkoły, w dniach 6 - 11 grudnia 2009r. wzięli udział w wizycie projektowej w Turcji. W wyjeździe uczestniczyły cztery osoby ze szkoły: Pani Wicedyrektor Beata Ochmańczyk, nauczyciel języka angielskiego Pan Adam Pluszczyk oraz uczniowie: Paweł Paszek i Jakub Pola (z klasy 3H1). Uczniowie przygotowali prezentację na temat zwyczajów i tradycyjnych, świątecznych potraw polskich - Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych. Podobne prezentacje zostały także przygotowane przez przedstawicieli pozostałych szkół biorących udział w Projekcie tj. Portugalię, Danię i Turcję (Ramadan). W trakcie wizyty opracowano Książkę Kucharską zawierającą charakterystyczne potrawy świąteczne w/w krajów. Dokonano ewaluacji dotychczasowych działań oraz zaplanowano działania na kolejne spotkanie w Danii. Gospodarze spotkania zorganizowali wycieczki do Kapadocji, gdzie zwiedzaliśmy m.in. otwarte muzeum w Göreme i do narciarskiego kurortu u podnóża góry Erciyes.
    
Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję poznać zarówno kuchnię jak i zwyczaje zaprzyjaźnionych krajów, do wymiany doświadczeń, zacieśniania więzi przyjaźni. Wizyta była również okazją do dalszego doskonalenia umiejętności językowych.
 • Program z drugiej wizyty w Turcji
 • Raport z drugiej wizyty w Turcji
 • Prezentacja z drugiej wizyty w Turcjii
 • Comenius - Druga wizyta w Portugalii
  W dniach 25-31 października 2009r. Pani Dyrektor Małgorzata Niewrzela, Pan Wicedyrektor Witold Sbirenda oraz uczennice klasy 3H1 Joanna Dziuk i Angelika Herman gościły z wizytą w zaprzyjaźnionej szkole w Salvaterra de Magos w Portugalii. Była to pierwsza wizyta w ramach realizacji drugiego roku Projektu Programu Comenius. Uczennice przygotowały prezentację na temat tradycyjnych potraw polskich, w formie karty menu restauracyjnego. Podobne prezentacje zostały także przygotowane przez przedstawicieli pozostałych szkół biorących udział w Projekcie, tj. Portugalię, Danię i Turcję. Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję odwiedzić lokalne restauracje i dowiedzieć się o pracy w kuchni. Zorganizowane wycieczki, między innymi do Fatimy czy Sintry były wspaniałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat Portugalii. Uczestnicy Projektu coraz bardziej zacieśniają więzi przyjaźni. Istotne jest to, że pomiędzy kolejnymi wizytami cały czas prowadzony jest kontakt mailowy. ;Podczas wizyty zaplanowano działania na kolejny rok Projektu.
 • Program z drugiej wizyty w Portugalii
 • Raport z drugiej wizyty w Portugalii
 • Prezentacja z drugiej wizyty w Portugalii
 • Comenius - Wizyta w Danii
  W dniach 31 maja - 1 czerwca 2009r. Pani Dyrektor Małgorzata Niewrzela, nauczyciel języka angielskiego Adam Pluszczyk oraz uczniowie klasy IIH2 Katarzyna Malik i Dawid Depta przebywali na wizycie projektowej w Danii. Gospodarzami byli: Kold College/Dalum. Na wizytę każdy kraj przygotował przewodnik turystyczny po 5 najciekawszych miastach. Grupa polska zaprezentowała: Kraków, Warszawę, Zakopane, Wrocław i Gdańsk. Podczas wizyty zwiedzono dwa hotele. Bardzo ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie hotelu 'Legoland'.
  Odbyły się wycieczki: do tradycyjnej wioski duńskiej, do Legolandu, Odense -między innymi grupa zwiedziła Dom Hansa Christiana Andersena. W szkole posiłki były przygotowane przez uczniów wraz z nauczycielami - koordynatorem był Michael Edsen -Johansen (jeden z koordynatorów projektu).
  Spotkanie, jak każde poprzednie, było doskonałą okazją do poznania kultury, zwyczajów i regionu partnerów. Uczniowie mieszkali u rodzin duńskich kolegów, co pozwoliło im zobaczyć jak wygląda życie mieszkających tam ludzi.
  Podczas wizyty dokonano ewaluacji dotychczasowych działań oraz zaplanowano działania i ustalono terminy wizyt na kolejny rok realizacji Projektu.
  Wizyta dała wszystkim uczestnikom okazję do wymiany doświadczeń, wspólnego podejmowania działań, zacieśniania więzi przyjaźni. Była również okazją do doskonalenia umiejętności językowych.
 • Program wizyty w Danii
 • Raport z wizyty w Danii
 • Prezentacja z wizyty w Danii
 • Comenius - Wizyta w Turcji
  W ramach Projektu Comenius przedstawiciele naszej szkoły, w dniach 22 - 28 marca brali udział w wizycie projektowej w Turcji. W wyjeździe uczestniczyły cztery osoby ze szkoły: pan Roman Olszowski, pan Sebastian Przywara oraz uczniowie: Piotr Dziuba i Piotr Florczak - z klasy IH2.
  Podczas wizyty uczestnicy spotkania pracowali nad szczegółowym opisem symulacyjnej firmy - hotelu stworzonego podczas wizyty w Polsce i w Portugalii, prezentowali przygotowany wcześniej materiał reklamujący hotel, dopracowywali szczegóły dotyczące reklamy i promocji wirtualnej firmy tak aby posiadały cechy wspólne we wszystkich prezentacjach.


  Gospodarze spotkania zorganizowali także wycieczkę do narciarskiego kurortu u podnóża góry Erciyes oraz do Kapadocji, podczas której wszyscy uczestnicy Projektu zwiedzali Skalne kościoły oraz otwarte muzeum w Göreme.
  Dzięki wizycie uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń, wspólnego podejmowania działań, była ona również okazją do doskonalenia umiejętności językowych, a także pokazała jak cenne jest wykonywanie zadań w grupie międzynarodowej. Uczniowie uczestniczący w wyjeździe mieli możliwość poznania bogatej kultury tureckiej oraz miejscowego folkloru. Mieli okazję poznać codzienne życie mieszkańców Kayseri poprzez przebywanie w rodzinach uczestników projektu.
 • Raport z wizyty w Turcji
 • Prezentacja z wizyty w Turcji
 • Comenius - Wizyta w Portugalii
  Zgodnie z kalendarzem realizacji Projektu Comenius przedstawiciele naszej szkoły, w dniach 25 - 30 stycznia brali udział w wizycie projektowej w Portugalii. W wyjeździe uczestniczyły cztery osoby ze szkoły: pan wicedyrektor Witold Sbirenda, pani Katarzyna Drabik oraz uczniowie: Magdalena Kwiecińska (uczennica klasy 2T1), Konrad Von Eicken (uczeń klasy 2H1).

  Podczas wizyty uczestnicy spotkania pracowali nad szczegółowym opisem symulacyjnej firmy - hotelu stworzonego podczas wizyty w Polsce, prezentowali przygotowany wcześniej materiał "Szkoła widziana oczami uczniów" oraz pracowali nad słownikiem typowych zwrotów stosowanych w recepcji hotelowej.
  Przygotowana prezentacja swojej szkoły miała pomóc uczestnikom Projektu w wykonaniu następnego zadania - reklamy naszej firmy, którą uczniowie będą przygotowywać do następnego spotkania w Turcji.
  Spotkanie było także doskonałą okazją do poznania kultury, zwyczajów i regionu naszych partnerów. Uczniowie mieszkali u rodzin portugalskich kolegów co pozwoliło im zobaczyć jak wygląda życie mieszkających tam ludzi. Gospodarze spotkania zorganizowali także wycieczkę do Lizbony, podczas której wszyscy uczestnicy Projektu zwiedzali Oceanarium, a także odbyli wizytę w miejscowym hotelu poznając jego strukturę i organizację.
  Wizyta Projektu dała wszystkim uczestnikom okazję do wymiany doświadczeń, wspólnego podejmowania działań, była okazją do doskonalenia umiejętności językowych, a także pokazała jak cenne jest wykonywanie zadań w grupie międzynarodowej.
  • Program wizyty w Portugalii
  • Raport z wizyty w Portugalii
  • Prezentacja z wizyty w Portugalii
  • Comenius - Wizyta w Polsce
   Pierwsza wizyta odbyła się w Polsce w dniach 23.11.- 28.11.2008r. Na wizytę przyjechało łącznie 15 osób z zagranicy - 9 nauczycieli i 6 uczniów. Koordynatorami Projektu z krajów partnerskich są: Jose Pereirinha/Portugalia, Nicolai Weile/Dania, Mustafa Yildiz/Turcja. Nauczyciele przebywali w bytomskim Hotelu Bristol, natomiast uczniowie mieszkali w polskich rodzinach, poznając nasze tradycje i kulturę w sposób naturalny, co jest jednym z założeń Projektu.

   Polskim koordynatorem Projektu jest nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Drabik, jednak niemal cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie i realizowanie poszczególnych punktów programu wizyty.
  • Pełne sprawozdanie z wizyty w Polsce
  • Raport z wizyty w Polsce
  • Prezentacja z wizyty w Polsce
  aktualna galeria
  spacer po ZSGH
  strona zawodowa
  gazetka zsgh
  office 365
  english films
  hotspot zsgh
  certyfikaty
  biuletyn
  rodo
  twoje ip
  100.26.179.41
   Copyright® ZSGH Bytom
   Design by Olin
  stat4u stat4u Od 1 listopada 2004 stronę odwiedzano 38434340 razy.
  Obecnie: 63 gości online 
  wróć do górę