 W dniu 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.
Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja. Borykają się też z utrudnionym dostępem do fachowej pomocy.
Chcemy dziś wyrazić naszą solidarność z wszystkimi, którzy przeżywają jakiekolwiek kryzysy, trudności, którym nie towarzyszy poczucie szczęścia.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to dla każdego z nas pretekst do zastanowienia się czy stosujemy w życiu zasady, które pomagają zachować dobrą formę, lepiej znosić przejściowe zaburzenia nastroju, a także przewlekłe zaburzenia czy choroby psychiczne. Poniżej kilka wskazówek:- Dbajmy o relacje – dobre relacje rodzinne, partnerskie, przyjacielskie, a także relacje w szkole i w pracy, i we wszystkich miejscach, gdzie realizujemy nasze zainteresowania jest podstawą dobrego samopoczucia.
- Rozwijajmy nasze zainteresowanie – czyni nas to szczęśliwymi i młodymi bez względu na PESEL.
- Dbajmy o odpoczynek - nie tylko nauka i praca - utrzymywanie równowagi pomiędzy nauką i pracą a relaksem jest niezbędne — bagatelizując to tracimy energię, zaangażowanie, a w dalszej kolejności motywację. Chwile „dla siebie”, a nawet lenistwa, beztroski też są potrzebne, bo gdy „nie robimy nic”, nasz mózg choć nadal pracuje – to w obszarach dla siebie przyjemnych, a nie „przegrzewających styki”.
- Nie bójmy się marzyć, planować, wyznaczać sobie cele - posiadanie planów wzmacnia poczucie sprawstwa, kontroli, satysfakcji.
- Czasem odizolujmy się lub przynajmniej filtrujmy informacje – zbyt wiele negatywnych informacji, komentarzy do nas dociera – świat nie jest taki zły – ograniczenie korzystania z mediów jest wskazane w chwilach przemęczenia, nadwrażliwości, przebodźcowania.
- Dbajmy o to, co jemy – im zdrowiej jemy, tym lepiej odżywiamy też nasz system odpornościowy.
- Angażujmy się w działania pomocowe, różnego rodzaju akcje charytatywne, imprezy szkolne itp. - pomaganie innym, angażowanie się społeczne, w jakimkolwiek stopniu pozwala nam lepiej myśleć o sobie, podnosi samoocenę, daje poczucie przynależności, zacieśnia relacje i buduje nas samych.
- Nie bójmy się korzystać z pomocy specjalistów. Przy obniżonym nastroju, w trudnym dla siebie czasie warto zwrócić się do specjalistów.
Mam prawo być szczęśliwy/szczęśliwa – ten dzień jest właśnie po to, aby mi o tym przypomnieć. Aby zachęcić Was do większego zainteresowania tematem zapraszamy na długiej przerwie na pater - czekać będzie na Was słodka niespodzianka. Jak wiadomo nie od dziś – czekolada poprawia nastrój, ma właściwości antystresowe i antydepresyjne. Ale zachęcamy Was też do udziału w konkursie szkolnym na najciekawszą prezentację nt. dbania o własne zdrowie psychiczne. Zachęcamy też, by przez najbliższy tydzień przypinać sobie zieloną wstążeczkę. Dbajcie o siebie! #WorldMentalHealthDay |